FAQ – sześć najczęstszych pytań o odkurzacze centralne

Jak często trzeba opróżniać kubeł w odkurzaczu centralnym?

Wszystko zależy od wielkości domu, a tym samym kurzu oraz kubła w odkurzaczu. Odkurzacze centralne Vacuflo mają 23 litrowy kubełek, który średnio opróżnia się raz na 3 – 4 miesiące. Co istotne śmieci zbierają się na dnie kubełka co znacznie ułatwia jest opróżnienie.

Jak długo będzie działał odkurzacz centralny?

Przyjmuje się, że odkurzacz centralny może nie z łatwością działać 20 lat. Przy czym należy zauważyć, że marka marce nie równa. O ile w przypadku Vacuflo można spotkać odkurzacze z serii True Cyclonic działające nawet ponad 30 lat o tyle niektóre marki nie bez powodu mają podstawową gwarancję 5 lat. Warto przy tym zwrócić uwagę, że takie marki jak Vacuflo czy Beam to sprawdzone odkurzacze wysokiej klasy z 10 letnią gwarancją w pakiecie, które będą funkcjonowały wiele lat. Długość działania gniazd, szczotek czy innych akcesoriów do odkurzacza centralnego zależy od sposobu i intensywności eksploatacji.

Ile kosztuje centralny odkurzacz z instalacją?

Oba etapy czyli rozłożenie instalacji oraz montaż odkurzacza, osprzętu i gniazd w przypadku systemów z przenośnym wężem podpinanym do gniazd kosztują w przypadku wyboru przyzwoitego odkurzacza na ogół od 4000,00 do 6000,00 zł. Wszystko też zależy od akcesoriów dodatkowych, liczby gniazd i mocy odkurzacza. Nieco droższe są systemy węża chowanego Hide a Hose czy Chameleon lub Retraflex – statystycznie cena wynosi od 8000,00 zł do 12 000,00 zł. Podstawą jest dobre planowanie i wycena, która obejmuje tylko te elementy, które będą przydatne w naszym domu. Nie zawsze mnożenie punktów jest dobrym rozwiązaniem.

Czy należy czyścić filtr od odkurzacza centralnego?

To zależy; w naszej ocenie najlepsze i najbardziej żywotne odkurzacza z filtracją prawdziwego cyklonu, w ogóle nie posiadają filtrów a tym samym są całkowicie bezobsługowe w tym aspekcie (zob. Vacuflo True Cyclonic). Z kolei odkurzacze centralne z filtrem samooczyszczającym się (zob. Vacuflo VR, Beam, Platinium i Alliance) również nie wymagają czyszczenia filtra. Co innego w przypadku odkurzaczy z filtrem Hepa – w zależności od rodzaju należy je czyścić wodą lub sprężonym powietrzem lub wymieniać co najmniej raz na rok.

Czy można rozprowadzić system centralnego odkurzania po wybudowaniu domu?

 O ile rozłożenie instalacji centralnego jest najprostsze w przypadku nowo budowanych domów, to jest to możliwe w przypadku domów już wybudowanych. Najdogodniej jest wykorzystać remont domu oraz zaplanować instalację w sposób możliwie najmniej ingerujący w ściany i podłogi.

Czy odkurzacz centralny potrzebuje wylotu na zewnątrz budynku?

Producenci odkurzaczy centralnych rekomendują zrobienie wylotu na zewnątrz. Z kolei odkurzacze z filtracją pełnego cyklonu wymagają takiego wylotu. Z naszej strony zdecydowanie zalecamy zrobić wylot na zewnątrz. Dzięki temu korzystamy z największej zalety odkurzaczy centralnych, której nie mają tradycyjne odkurzacze przenośne: kurz nie wraca do sprzątanego pomieszczeni, a powietrze w mieszkaniu jest czystsze i zdrowsze. Istnieją przy tym modele odkurzaczy (np. Vacuflo VR), które nie wymagają wyrzutu na zewnątrz budynku.