Rekuperacja

Wybierz rekuperator i zainwestuj w odpowiedni odzysk
ciepła w Twoim domu.

Co to jest rekuperacja?

Jak działa rekuperacja? Czy rekuperacja jest dla Ciebie? Odpowiemy na Twoje pytania.

Rekuperacja

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Ruch powietrza wytwarzany jest przez rekuperator, który jest sercem całej instalacji.

Jej zastosowanie w budynku pozwala znacznie ograniczyć straty ciepła, które występują w przypadku zastosowania tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. W centrali wentylacyjnej dochodzi do wstępnego ogrzania strumienia powietrza nawiewanego przy pomocy strumienia powietrza zużytego.

Rekuperacja dość, że nie generuje strat ciepła to jeszcze podnosi temperaturę świeżego powietrza zanim trafi ono do poszczególnych pomieszczeń.

Świeże powietrze

Niezależnie od warunków atmosferycznych powietrze w domu z rekuperacją wymieniane jest bez przerwy całą dobę, niezależnie od pory roku.

Komfortowe użytkowanie

Brak przeciągów (nie ma już potrzeby intensywnego przewietrzania). Brak much komarów (można zamknąć okna bez ryzyka powstania zaduchu).

Niższe koszty ogrzewania

Zimą rachunki za ogrzewanie spadają nawet do 50%. Wymiennik ciepła rekuperatora przekazuje energię z powietrza do strumienia powietrza nawiewanego.

Rekuperatory w naszej ofercie

Z uwagi na zalety względem innych systemów Home Systems oferuje rekuperatory z wymiennikiem obrotowym wiodących europejskich marek takich jak Komfovent, Ensy, czy Thessla.

Rekuperator Komfovent

Dzięki wysokim nakładom na badania i rozwój, firma wypracowała szereg unikalnych rozwiązań konstrukcyjnych, a produkty Komfovent wyróżniają się na rynku nie tylko wysoką jakością oraz parametrami technicznymi, ale również automatyką plug & play.

Rekuperator Ensy

Rekuperatory Ensy utożsamiane jest z wysoką jakością swoich produktów, które są projektowane aby skutecznie rozwiązywać problemy związane z wentylacją oraz ogrzewaniem w miejscach gdzie dotychczasowa technologia była mało wydajna.

Thessla

Lokalizacja anemostatów nawiewnych

Anemostaty nawiewne umieszczamy w pokojach dziennych oraz sypialniach
Zapewniamy w ten sposób ciągły nawiew świeżego powietrza do pomieszczeń, w których najwięcej przebywamy. W pomieszczeniach tych nie ma złogów nieświeżego powietrza więc nie ma potrzeby jego wywiewania.

Anemostaty umieszczamy z dala od drzwi lub otworów wywiewnych, tak aby wymiana powietrza była płynna w całym pomieszczeniu. Odradzamy rozmieszczanie ich nad biurkami, kanapami lub bezpośrednio nad wysokimi meblami, gdyż obniża to komfort i efektywność pracy rekuperacji.

Lokalizacja anemostatów wywiewnych

Anemostaty wywiewne umieszczamy przy źródłach nieświeżego powietrza
Pomieszczenia te to kuchnia, łazienka, toaleta. Pamiętaj, że w pomieszczeniach tych zazwyczaj jest duża wilgotność – trzeba mieć to na uwadze przy wyborze anemostatów. Najlepiej wybrać te, z materiałów odpornych na korozję.

Nie umieszczamy anemostatów bezpośrednio nad kuchenką
Umieszczenie anemostatów w tym miejscu może spowodować przedostanie się tłustych oparów do obiegu wentylacji.

Energooszczędność

W czasie budowy nowoczesnego, energooszczędnego, a przy tym bardzo szczelnego domu, szybko okazuje się, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna jest nieskuteczna. Współczesne budownictwo nie sprzyja działaniu przestarzałej wentylacji, dlatego inwestorzy coraz częściej decydują się na rekuperację – wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która nie tylko zagwarantuje stałą wymianę powietrza w budynku, ale także wygeneruje oszczędności, dzięki odzyskowi energii z zużytego powietrza

Czym różni się rekuperacja od ogrzewania oraz klimatyzacji?

RekuperacjaOgrzewanieKlimatyzacja
Wymienia zużyte powietrze na świeże
Oczyszcza powietrze
Filtruje powietrze
Działa prawidłowo przy otwartych oknach
Konieczność wykonywania przeglądów serwisowych
Zużywa niewielką ilość energii elektrycznej
Jest bezobsługowa
Działa niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych
Można regulować jej moc
Grzeje
Chłodzi